Články

Ako sa starť v zimnom období o psie labky.

Zima môže byť pre psov náročný čas, hlavne čo sa týka ich labiek. Naprik tomu, že psie labky su od prírody prispôsobené náročným podmienkam a vplyvom, vyžadujú si špeciálnu strostlivosť, aby zostali zdravé a boli chránené pred vonkajšími vplyvmi. Psie llabky majú výbornú izolačnú vlstnosť vďaka veľkému obsahu tuku. Tepny zásobujú vankúšiky krvou a sú prepojené sieťou drobných žiliek čo umožňuje efektívnu reguláciu teploty. Vďaka tomu sa nemusíte obávať že Vášmu psovi zamrznú labky.

Povedzme si pár tipov na strostlivosť o labky v zimnom období:

1. Pravidelne strihanie srsti v medziprstí u plemien s dlhšou srsťou, aby sa predišlo tvorbe zamrznutých chuhvalcov snehu.

2. PRED a PO prechádzke používajte ochranný alebo vazelinu na vankúšiky na ochranu proti soli a ľadu.

3. Naučte psa zvyknúť si na špeciálne topánky ppre dodatočnú ochranu v mrazivom počasí. Obzvlášť pri túrach a prechádzkach v náročnom teréne.

4. Umývajte labky studenou vodou po prechádzkach aby sa predišlo možnému zahriatia a poškodeniu tkanív.

5. Regulovanie množstva snehu, ktorý pes zje aby sa predišlo podráždeniu a zápalku vnútorných orgánov.

Oblečenie pre psa - nevyhnutnosť alebo doplnok?

Pes znáša zimu lepšie ako teplo. V zime sa viac pohybuje nakoľko práca svalov zabezpečuje až 90% tepla. Treba ale rozlíšiť ako plemena tak veľkosť psíka.

Taktiež je rozdiel medzi psom, ktorý je chovaný vonku v koterci a psom ktorý je chovanú v byte/dome teda v interiéry. Netreba ale zabudnúť že aj pes chovaný v koterci potrebuje izolovanú búdu s predsieňou a samostatným priestorom na spánok vystlaný slamou. Nie suu vhodné deky a uteráky pretože keď navhnú neudržujú teplo.

Pri prechádzkach v zime je dôležité aby sa pes pohyboval a nestál nesedel dlhšiu dobu. Pri venčení je možno zaradiť viacero krátkych prechádzok namiesto jednej dlhej.

Oblečenie pre psa je vhodne pri tréningu pri prestojoch medzi cvičeniami, pri pomalej prechádzke na vôdzke, u starších psov.

Skôr ako na dizaj treba dbať na funkčnosť oblečenia aby sa pes neprehrial. Ak bud evzhľadom na aktuálnuu teplotu veľmi teplo olečený zvýši frekvenciu dychu a môže dôjsť k poruchám prekrvenia sliznice horných dýchacích ciest a následne aj k zápalu.

(Ne)Vhodný darček na Vianoce

Pod Vianočným stromčekom si nachádzajú darčeky aj naší štvornohí kamaráti. Nie každý darček je ale pre psa vhodný. Poďme sa spolu pozrieť čomu sa vyhnúť a naopak čo zvoliť pri kúpe darčeka:

1. Hračky, ktoré niesú určené pre psov - môžu vylučovať toxické látky, nevhodná veľkosť, drobné časti , ktoré pes môže prehltnúť.

2. Obalový materiál - každý obal v ktorom je hračka, darček zabalený ako igelitové tašky, vrecká , šnúrky, lepiace pásky a lepidlá.

3. Šunkové kosti, kosti z morky a parohy - bez dozoru hlavne u malých psov môže dojsť k prehĺtnutiu väčšieho kúska, ktorý sa môže zaseknúť v krku. Ostré úlomky môžu poškodiť zuby alebo poraniť krk. Morková kosť sa môže zaseknúť medzi zubami v čeľusti.

K vhodným darčekom patria:

1. Interaktívne hračky

2. Čuchacie koberčeky

3. Hlavolamy

4. Loptičky a hračky, ktoré sa dajú naplniť pamlskami

5. Lízacie podložky

Veríme, že sme pomohli pri výbere toho správneho darčeka.